Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Bąkowicach

MEN       WOM      Kuratorium       WODIiP       CKE       OKE Wrocław       Gmina Świerczów       WSzPWN       WSiP       Polska

 

  Strona główna

  Aktualności

  Informacje o szkole

  Historia szkoły

  Pracownicy

  Dokumenty szkolne

  Przyjaciele szkoły

  Dla rodziców

  Dla ucznia

  Plan zajęć

  Galeria

 

     Napisz do nas

 

NA TRADYCJACH PRZESZŁOŚCI BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ

Rytm życia, jak i całego społeczeństwa wyznaczony jest w pewnej mierze kalendarzowym biegiem, gdzie szczególne akcenty przypadają w momentach ważnych rocznic i świąt. Tradycyjnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Bąkowicach uroczyście obchodzili święta przypadające na miesiąc październik i listopad.

14 października, w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 roku, obchodzimy polskie święto branżowe oświaty i szkolnictwa wyższego. Z okazji tego święta, Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Bąkowicach, pod kierunkiem swojego opiekuna, przygotował dla wszystkich pracowników szkoły, krótkie wystąpienie. Młodzież szkolna prezentowała się wspaniale, bo tego dnia wszyscy przyszli ubrani na galowo. Podczas wystawianego montażu słowno - muzycznego uczniowie podziękowali za pracę, wyrazili swą wdzięczność i szacunek za trud, serce oraz wkład w wychowanie i nauczanie. Na koniec głos zabrał Pan Dyrektor, który wszystkim pracownikom oświaty życzył: ,,takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić, pięknych i szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce, cierpliwości i wrażliwości, aby służba młodym ludziom i całemu środowisku zrodziła wiele szlachetnych owoców”.

11 listopada świętujemy odzyskanie niepodległości. Tego dnia zakończyła się pierwsza wojna światowa, w której brały udział 33 państwa. Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność!
Dzień 11 listopada został ustanowiony – ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 roku – polskim świętem narodowym. Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu. Odbywają się wtedy uroczyste defilady wojskowe, przemówienia ważnych osobistości, oficjalne delegacje składają kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Oddajemy hołd tym, którzy polegli za naszą Ojczyznę.

 

 

Również uczniowie naszej szkoły bardzo uroczyście obchodzili 93 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowana przez uczniów, pod kierunkiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego, podkreślona piękną dekoracją akademia, okazała się świetną lekcją historii, pełną powagi, dotyczącą losów Polski pod zaborami i odzyskania wolności. Wiersze przywołujące obrazy zrywów powstańczych i walki narodowowyzwoleńczej wywołały wzruszenie i łezkę w oku. Całość spotkania uświetniła oprawa muzyczna, na którą składały się znane pieśni patriotyczne.

Renata Boduch

wstecz